מאמרים

חיים בתנועה חושבים בגוף – סרטון חדש

יים בתנועה חושבים בגוף – הינו מייזם חברתי המתמודד עם תחושת הבדידות והצורך בתחושת ערך בגיל השלישי. התוכנית מכשירה גמלאים פעילים,לעבודה באמצעות תרגילי מוח, עם חברים בקהילת הגיל השלישי, ובכך מייצרת חברות ותחושת שייכות. התוכנית מסייעת לאדם המבוגר להתמודד עם מתח וחרדה לשמר ולשפר תפקודים שונים בהם שיווי משקל ויציבה ובהמשך לכך מניעת נפילות, גמישות מחשבתית, זיכרון, יכולת קשב וריכוז, פתיחת זוויות ראיה והתבוננות, שיפור הראיה

לסרטון מתוך הקורס האחרון

תוכנית שמועברת על ידי מתי ניר פרימק ושרה שירן בחסות הג'וינט

מעגלי ראייה – רשמים מהקורס

על מעגלי ראייה ומעבר להם…

רשמים בעקבות קורס "מעגלי ראייה"

נורית צין – קינסיולוגית

המתנה הכי יפה שיכולתי לתת לעצמי הייתה הקורס המופלא ששמו "מעגלי ראייה", שהוא קורס המשך לקורס "תרגילי מוח".

הקורס "מעגלי ראייה" שהעבירו שרה דהן ואיה כרמי בליווי של עדנה שפירא ובניצוחה שובה הלב של ז'נט פרימוסט היה קורס שלא יישכח במהרה. היה זה קורס שדהר על גלי אנרגיה נפלאה של המנחות והקינסיולוגיות המשתתפות בקורס. קורס שהרחיב והעמיק את הראייה העצמית שלנו ונתן לנו פרספקטיבות חדשות להתבוננות בחיים שלנו ושל מטופלינו.

הראייה נבחנה מכל זווית אפשרית ונוכחנו לראות ולחוות את היבטי החושים השונים כיצד הם משתלבים זה בזה מעגלים מעגלים בסינרגיה חושית מרוממת לב. וכל זאת משום שראייה אינה ראייה כפשוטה, אין מדובר רק בזוג עיניים רואות (גם עיוורים "רואים" בדרך שלהם), אלא בהתבוננות עמוקה המשלבת את כל החושים: את הראייה, את השמיעה, המישוש, הטעם והריח ואת החוש השישי החבוי בכל אחד מאיתנו. המשך…

על מעגלי ראייה – רשמים מהקורס

על מעגלי ראייה ומעבר להם…

רשמים בעקבות קורס "מעגלי ראייה"

נורית צין – קינסיולוגית

המתנה הכי יפה שיכולתי לתת לעצמי הייתה הקורס המופלא ששמו "מעגלי ראייה", שהוא קורס המשך לקורס "תרגילי מוח".

הקורס "מעגלי ראייה" שהעבירו שרה דהן ואיה כרמי בליווי של עדנה שפירא ובניצוחה שובה הלב של ז'נט פרימוסט היה קורס שלא יישכח במהרה. היה זה קורס שדהר על גלי אנרגיה נפלאה של המנחות והקינסיולוגיות המשתתפות בקורס. קורס שהרחיב והעמיק את הראייה העצמית שלנו ונתן לנו פרספקטיבות חדשות להתבוננות בחיים שלנו ושל מטופלינו.

הראייה נבחנה מכל זווית אפשרית ונוכחנו לראות ולחוות את היבטי החושים השונים כיצד הם משתלבים זה בזה מעגלים מעגלים בסינרגיה חושית מרוממת לב. וכל זאת משום שראייה אינה ראייה כפשוטה, אין מדובר רק בזוג עיניים רואות (גם עיוורים "רואים" בדרך שלהם), אלא בהתבוננות עמוקה המשלבת את כל החושים: את הראייה, את השמיעה, המישוש, הטעם והריח ואת החוש השישי החבוי בכל אחד מאיתנו.

הקורס "מעגלי ראייה" מפתח הִתְבּוֹנְנוּת של האני בעצמו ובסביבתו. המילה הִתְבּוֹנְנוּת יש בה זרימה ותנועה והיא רב משמעית; יש בה: צפייה, הסתכלות, ראייה, הבטה, עיון, חקירה, בחינה, עמידה על טיב, שימת לב. מתוך ההתבוננות הנכונה מגיע אדם אל עצמו, מממש את אתגריו ויוצר תקשורת עם האחרים ובונה את חזונו. ההתבוננות כוללת בתוכה את הבינה, כלומר מעבר לכל מה שנאמר היא תהליך מנטלי, דרך חשיבה. ובקינסיולוגיה אנו הרי מאזנים ללא הרף ובדרכים שונות את הגוף-נפש. מעגלי ראייה מעניק ראייה נוספת ומעמיקה לאיזון גוף-נפש ויוצר את הקשר בין ראייה פיסית לראייה מתבוננת.

הקורס פתח בפני כולנו אפשרויות נוספות של התבוננות בעצמנו ובאחרים. היה זה ריקוד נפשי במעגלים, כשכל מעגל השלים והתחבר עם מעגל אחר. וכך העמקנו את יכולת ההתבוננות שלנו ואת שימת הלב לפרטים ולדקויות של רמזים, בהשוואה ובמיון; חידשנו את המודעות המרחבית שלנו בעזרת נשימה וגמישות; חשנו את תבונת הגוף שלנו ועוררנו אותו; טיפחנו את יכולת ההידהוד שלנו ומרחב ההקשבה; הרחבנו את יכולתנו להזין את עצמנו ולצמוח; לבנות את עצמנו, להרחיב את החשיבה ולפתח את היצירתיות; לקלוט את מרחבי הדמיון שלנו על זיכרונותיו וחלומותיו; לתקשר עם עצמנו ועם האחר בעזרת שפה, הבעה, מחווה טון, מגע, קשר ושיתוף.

"העין היא המראה של מעמקי הנשמה" אמר הצייר רנה מגריט (1898-1967). בציורו "המראה המדומה" (1935) הוא משקף אמירה זו.

הציור מציג שני עולמות: עולם פנים – עין של אדם, ועולם חיצוני – שמים ועננים. בניגוד לציפייה, העין של האדם היא ענקית, חיצונית וחובקת בתוכה את העולם החיצוני. נוצר מצב שבו העולם הפנימי משתקף באמצעות העולם החיצוני. גם אנחנו בסדנת "מעגלי ראייה" התבוננו בעצמנו ובעולם בדרך שונה, גילינו את הקונפליקטים, ואיזנו אותם.

האנרגיה הנפלאה נוצרה במשך הקורס וממשיכה להדהד בנו עד היום. כל אחת מאיתנו התחילה כבר לשלב בעבודתה כקינסיולוגית את מעגלי הראייה כחלק מארגז הכלים היומיומי שלה. כל קינסיולוגי וכל מי שעוסק בשילוב גוף-נפש-מוח, מומלץ שיעבור את קורס "מעגלי ראייה", ילמד לראות את עצמו ואת מטופליו בדרך מעמיקה ויוכל להעניק להם חוויה מסוג אחר.

                                            תודה רבה ושנה טובה ומוארת

                                                                          נורית צין

קרב האונות של המוח

By IAIN MCGILCHRIST

מדוע המח מחולק וחצוי? אם העניין הוא יצירת קשרים מדוע שמרה האבולוציה בקפדנות כה רבה את ההפרדה ביו האונות? כמעט כל יכולת שנחשבה בעבר כבלעדית לאחת האונות: שפה, דמוי, הגיון ורגש אפשרית למעשה על ידי שתי האונות ולא אחת. המשך…

המים מניעים חיים – מחוללים תנועה בגופנו ונפשנו

סמדר גפני, ראשון לציון, ישראל

הקינסיולוגיה מייחסת למים חשיבות רבה.
כל איזון בקינסיולוגיה חינוכית מתחיל בשתיית מים. פעולה כל-כך פשוטה וכל-כך חשובה.
בעקבות מחקרים על המים, דברים הבאים לידי ביטוי בסרט "בלייפ", והבנות נוספות, ניתן להתייחס אל המים לא רק כמביאים לגוף את כוח המוליכות החשמלית, מספקים אלקטרוליטיים (מלחים) וחיוניות (חשבו איך נראה צמח צמא לעומת רווי)… אלא גם כמניעים חיים – מחוללים תנועה בגופנו ובנפשנו

המשך…

Brain Gym is a registered trademark of the Educational Kinesiology Foundation / Brain Gym International